Edukativne igre za djecu na tabletu brzo postaju forma učenja za djecu svih uzrasta. Djeca koja se već sposobna shvatiti svega nekoliko pravila i mogu pomicati prst po zaslonu kako bi pokrenuli stvari na zaslonu mogu imati koristi od takvog učenja. Edukativne igre mogu smanjiti pritisak na roditelje kada je u pitanju edukacija neki osnovnih pojmova i koncepata. Dakako to ne znači da tableti i mobiteli mogu zamijeniti roditelja u bilo kojem pogledu, ali mogu biti pomoć roditelju kada je potrebno naučiti neke koncepte, posebno kada se radit o apstraktnim pojmovima. Igre za učenje na tabletima mogu biti dodatak u takvim situacijama šireći mogućnosti za učenje djece.
Prijateljsko okružje
Djeca se ponekad teško mogu dugo vremena koncentrirati dovoljno da bi mogla pratiti odrasle koji im nešto objašnjavaju. To ne znači odmah da imaju nekih poteškoća nego jednostavno gube interes za neke teme i može postati izuzetno zahtjevno naučiti ih nešto što će im kasnije biti jako korisno u životu poput slova i brojeva. Osim toga učenje papirom i olovkom, iako ima velikih koristi po pitanju grafomotorike i fine motorike, ponekad djetetu može izgledati jako dosadno jer se ništa na papiru ne događa.
Ako vaše dijete pokazuje manjak zanimanja za učenjem osnovnih pojmova poput brojeva, slova, boja ili nečeg sličnog možda je vrijeme da pokušate to na drugačiji način, tako da igraju dobre edukativne igrice na tabletu ili mobitelu. Mogu se pronaći brojne igre koje omogućuju učenje brojki i slova na zabavan interaktivan način. To dozvoljava djeci da bez stresa i u ugodnim bojama i zvukovima uče osnovne koncepte. S vremenom i sam proces učenja može postati zabavan.
Dodatak školovanju
Djeca koja se iz škole vraćaju s lošijim ocjenama ili frustracijom što ne mogu shvatiti neke teme u školi mogu imati koristi od edukativnih igrica. Tableti i mobiteli uvode djecu u kompletno drugi svijet, ali uz edukativne i didaktičke igre taj svijet može biti vrlo koristan. Škole širom svijeta sve više implementiraju takve načine učenja pa zašto onda i vi ne bi radili slično kod kuće. Ako dijete ima više način za naučiti iste teme, smanjuje se pritisak na dijete.
Djeca uče na različite načine
Budući da svako dijete uči na neki samo njemu svojstven način, roditelji i učitelji bi se morali prilagoditi tome. Ne može se od djeteta očekivati da nešto samo tako nauči jer ste vi to mogli. Neka djeca su izuzetno vizualna, što znači da uče uglavnom tako da vide kako se nešto događa i izvodi. To odmah i znači da kada im izgovarate objašnjenje oni to ne razumiju jer ne uče zvukom, što često roditelje i učitelje dovodi do velikih frustracija. Takva djeca moraju vidjeti koncept ispred sebe da bi ga shvatili. To također može biti i problem koji moraju riješiti i mnogo lakše će ga riješiti ako je napravljen grafički i interaktivno nego kada je to tekstualno pitanje.
Dodatno to ne znači da su sva djeca vizualni tipovi, ima ih i auditivnih, što znači da moraju čuti objašnjenje i to im je mnogo važnije nego kada nešto vide. To se posebno može primijetiti kod djece koja kod kuće nikako ne razumiju zadaću koju moraju sami pročitati iz knjige a opet razumiju apsolutno sve što je rekao učitelj u školi. Zbog toga dobre edukativne igre za tablete često kombiniraju zvučna objašnjena s vizualnim prikazima. Knjiga, koja je inače izvrsna za učenje, nažalost ne nudi zvukove a ovakvoj djeci je to najbitnije.
Treća vrsta učenja kod djece je kinestetička, što znači da uče pokretom. Ovakvu djecu je najteže shvatiti i često roditelji, a i učitelji, pogrešno ovakvu djecu percipiraju kao nezainteresirane i nemirne. A u stvari radi se o tome da pružene standardne metode učenja jednostavno nisu dobre za takvu djecu. Kinestetičko učenje podrazumijeva da moraju nešto raditi svojim rukama, prstima ili čak cijelim tijelom. Takvoj djecu najbolje leže slagalice od kocaka ili neke druge stvari u prostoru koje moraju raditi rukama. Dobre edukativne igre za tablete uzimaju i to u obzir na način da se na zaslonu tableta neke stvari moraju pomicati na određeni način da bi se riješio neki problem ili izazov.