Činjenica je da se djeca vole igrati, i to na razne načine. No igra osim same zabave može biti i nevjerojatno dobro sredstvo učenja. Posebno je to bitno u didaktičkim igrama. Didaktičke igre su onda koje razvijaju razne sposobnosti djece poput vizualne percepcije, koncentracije i logičko razmišljanje.
Sam naziv „didaktičke“ dolazi od grčke riječi „didaskein“ što bi se moglo prevesti kao predavati, učiti, podučavati. Sam pojam didaktičke se danas uglavnom koristi samo u kombinaciji s igračkama a vrlo rijetko uz riječ igra. To se uglavnom događa zato što se drvene i plastične igračke u kojima dijete ciljano mora nešto složiti vrlo lako shvate kao edukativne dok se igre na računalima i tabletima često zanemaruju. To je potpuno pogrešno.
Igre za tablete i mobitele ne moraju nužno biti samo nekontrolirana zabava. Igre na tabletima također mogu omogućiti učenje raznih pojmova i koncepata: od brojeva, slova, boja do kompleksnih logičkih zadataka koje teško simulirati s igračkama. Jedina razlika između didaktičkih igračaka i didaktičkih igara na tabletima je da igračke potiču razvoj motorike jer dijete mora pomicati igračke rukama dok na tabletu sve radi prstima.
S druge strane mnoge edukacijske ustanove širom svijeta se sve više okreću računalnim didaktičkim igrama jer se mogu programirati za razne situacije. Također je dokazano da dobro napravljene edukativne igre potiču razvoj razmišljanje višeg reda, interpretativne analize, strateškog rješavanja problema, formulacije planiranja i provođenja i prilagodbe na nagle promjene.
Isto možete i vi koristiti kod kuće na svom tabletu. Tablet ili mobitel ne mora biti samo sredstvo na kojem će dijete gledati crtiće nego instalirajte edukativnu ili didaktičnu igru koje će djetetu biti zabavno i uz koju će nešto naučiti. Vrlo jednostavan primjer didaktične igre je Igra za učenje slova.